Oxfordská univerzita je slavná výzkumná univerzita v Oxfordu v Anglii. Historie a vliv Oxfordské univerzity z ní učinily jednu z nejprestižnějších univerzit na světě. Od roku 2019 vychoval Oxford mnoho významných absolventů, včetně 28 premiérů Spojeného království a 72 nositelů Nobelovy ceny.
S více než 23 000 studenty, 14 000 zaměstnanci a 230 budov je Oxfordská univerzita velkou organizací. Prostřednictvím svých aktivit a akcí univerzita uznává její dopad na životní prostředí, lokálně, národně i globálně.
Univerzita v současné době pracuje na zvýšení svého pozitivního dopadu a snížení negativních dopadů. V rámci strategického plánu Oxfordské univerzity se zavázalo pokračovat v plnění svých udržitelných cílů. Těchto cílů bude dosaženo neustálým zlepšováním a hodnocením.
Řídicí skupina pro udržitelnost (SSG) univerzity odpovídá za rozvoj strategie udržitelnosti a sledování jejího plnění, zatímco každodenní provádění iniciativy udržitelnosti řídí tým pro udržitelnost životního prostředí.
Během posledních let univerzita identifikovala sedm klíčových oblastí, kterými se bude přistupovat k udržitelnosti životního prostředí. Tyto jsou:
- Energetické a uhlíkové hospodářství– podporou energeticky účinných postupů a investováním do jejího majetku za účelem snížení emisí uhlíku. Například dokázala snížit intenzitu uhlíku (emise uhlíku / m²) od roku 2005 do roku 2015 o 33%. V roce 2016 univerzita také instalovala 1000. solární fotovoltaický panel pro výrobu obnovitelné energie.
- Vodní hospodářství – snížením spotřeby vody prostřednictvím postupů a technologií účinných pro vodu. Snížení spotřeby však pro velkou výzkumnou organizaci zůstává nesmírně náročné. Zachycování dešťové vody zachycuje déšť a využívá jej pro operace, jako jsou splachovací toalety.
- Materiální zdroje– podporou předcházení vzniku odpadu. Kromě recyklace a využití odpadu univerzita také pracuje na snížení produkce odpadu prostřednictvím opětovného použití. Univerzita vyvinula platformu pro opětovné použití, pomocí které lze sdílet zdroje univerzity.
- Udržitelné cestování– snížením emisí z cestování souvisejícího s prací a vozidel vlastněných univerzitami. Univerzita usiluje o snížení počtu cest autem a o zlepšení řady možností cestování. Například univerzita se rozhodla zvýšit program sdílení cyklů Oxonbike a upgradovat svůj vozový park.
- Udržitelné budovy – plným využitím dostupného prostoru a návrhem a rekonstrukcí budov v souladu s univerzitní filozofií udržitelného budování.
- Biodiverzita – zlepšováním biotopů volně žijících živočichů na půdě ve vlastnictví univerzit, kde je to možné, a případně podporou širších iniciativ.
- Společenství – zvyšováním povědomí a porozumění environmentální udržitelnosti ze strany zaměstnanců a studentů a poskytováním služeb společnosti tím, že přispívají a podporují univerzitní výzkum a přenos znalostí o udržitelnosti.
Univerzita stanoví jasné cíle a cíle každoročně přezkoumávané a podporované dlouhodobými strategiemi a plány. Každý rok vydává podrobnou zprávu o své současné výkonnosti v těchto oblastech – včetně měření pozitivního pokroku (dosažené cíle) i negativního pokroku (nesplnění cílů).
Univerzita získala řadu ocenění a cen za své udržitelné iniciativy od Asociace pro životní prostředí pro univerzity a vysoké školy – Environmental Association for Universities and Colleges (EAUC) a od roku 2010 International Sustainability Campus Network.
Kromě svého interního programu udržitelnosti univerzita spolupracuje s městskými úřady a dalšími zúčastněnými stranami v síti „s cílem pracovat na tom, aby se Oxford City stalo uhlíkově neutrálním městem a centrem excelence v iniciativách pro přizpůsobení se změně klimatu a pro její zmírnění.“