Špatná rozhodnutí lze často vysledovat zpět ke způsobu, jakým byla rozhodována – alternativy nebyly jasně definovány nebo nám chyběly správné informace. Chyba však někdy nespočívá v rozhodovacím procesu, ale spíše v mysli toho, kdo rozhoduje. Způsob, jakým funguje lidský mozek, může sabotovat rozhodnutí, která děláme. Harvardský profesor John S. Hammond formuloval šest pastí pro rozhodování.
Každá z těchto pastí může ovlivnit to, jak se rozhodujeme. Uvědomit si potenciální pasti a zabudovat do našich rozhodovacích procesů testy a disciplíny může pomoci.
Past 1: Kotvení
Máme tendenci nepřiměřeně vážit první informace, které v konkrétní záležitosti obdržíme. Například při vyjednávání se lidé často soustředí na první nabídku, i když to nemusí být nutně rozumné.
Tip: Neposuzujte první dojem a vyhledávejte informace z různých zdrojů!
Past 2: Status Quo
Ve většině případů je naše rozhodování předpojaté vůči aktuální situaci (status quo), protože je to „bezpečná“ a pohodlná volba.
Tip: Zeptejte se sami sebe, zda byste si vybrali status quo, pokud by to nebyl status quo!
Past 3: Potopené náklady
Potopené náklady nemají s dnešním rozhodnutím mnoho společného, protože se týkají minulých nákladů a zkušeností, ale stále jsou v našich myslích a často nás vedou k nepřiměřeným rozhodnutím. Tato past souvisí s rozhodováním způsobem, který ospravedlňuje minulé, chybné volby.
Tip: Získejte názory lidí, kteří se nepodíleli na předchozích rozhodnutích!
Past 4: Potvrzování důkazů
Často hledáme důkazy nebo názory, které podpoří a ospravedlní náš vlastní postoj nebo rozhodnutí a přikládají těmto otázkám větší váhu, než si zaslouží.
Tip: Požádejte někoho, aby hrál Advokáta Ďábla (zaujměte pozici pultu)!
Past 5: Orámování
Jak je otázka orámována, může mít dopad na vámi zvolenou odpověď. Běžnou rámcovou pastí je rámování otázky, pokud jde o zisky nebo ztráty. Lidé mají tendenci vybírat rozhodnutí, které je formulováno nejméně riskantně bez ohledu na skutečný obsah.
Tip: Položte otázky neutrálně!
Past 6: Odhad a prognóza
I když většina z nás neumí správně předpovídat, ve skutečnosti máme sklon k přesnosti. Navíc jsme při odhadování příliš ovlivněni živými vzpomínkami na minulé události.
Tip: Při prognózování buďte disciplinovaní a místo osobních dojmů používejte statistiky!
Všech šest pastí může fungovat samostatně. Ale co je ještě nebezpečnější, mohou pracovat společně a navzájem se zesilovat. Dramatický první dojem by mohl ukotvit naše myšlení a pak bychom mohli selektivně hledat potvrzující důkazy, které by ospravedlnily naši počáteční náklonnost. Učiníme uspěchané rozhodnutí a toto rozhodnutí zavádí nový status quo. Jak se naše klesající náklady zvyšovaly, dostali jsme se do pasti a nebyli jsme schopni najít vhodný čas na hledání nového a možná lepšího směru. Psychologické záchvaty kaskády, takže je těžší a těžší vybrat si moudře.